دوره جدید / شماره ۱۷ / شماره پیاپی ۱۷ / آذر ۱۳۹۱
۱۷

[پنج]

وضع اعراب و ايراني‌ها بهتر از ترک‌ها بود

 آرتور گوره
{ شناسه مقاله: 2428 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۲۷۸۰ }

شماره ۱۷، آذر ۱۳۹۱

كارشناس هنر خاورميانه: امسال حراج اکتبر مؤسسه كريستيز در حالي در دوبي برپا شد كه خريداران کمتري در سالن حاضر داشتند. خريدها عمدتاً از طريق تلفن انجام شد. اگر بخواهم ارزيابي‌اي كلي از اين حراج ارائه دهم، بايد بگويم مشخصاً هنر کشور ترکيه سقوط زيادي کرده است. هنرمندان ترک چه سنت‌گرايان و چه مدرنيست‌هايشان درخششي نداشتند. البته به استثناي رمضان بارک اغلو‌که اثرش بالاي قيمت پايه ايستاد. ترکيه هيچ فروشي نداشت. درمورد آثار ايراني هم همين طور بود. به دليل موقعيت اخير اقتصادي در ايران با افت فروش مواجه بوديم. در مقابل آن، شاهد فروش نزديک به ميليوني محمود سعيد به مبلغ 818 هزار دلار بوديم.

ما در حال حاضر با موقعيت سختي مواجه هستيم؛ اما به نظر من وضع براي اعراب و ايراني‌ها بهتر از ترک‌ها بود. شايد سوال پيش آيد که چرا نسبت به چهار سال پيش با چنين افتي مواجه شده‌ايم؟ در جواب بايد گفت بسياري از مسائل غيرهنري بر بازار هنر تأثير گذاشته‌اند؛ از جمله تحولات اقتصادي، سياسي و اقتصادي منطقه خليج‌فارس و در کل خاورميانه. مثلاً مسأله رکود اقتصادي ايران و نوسان قيمت دلار نسبت به ريال ايران تأثير زيادي بر فروش داشته است. خريداران به اين مسائل توجه دارند. اما فکر مي‌کنم در آينده وضع بهتر شود. من حتي فکر مي‌کنم قيمت اثر محمود سعيد بسيار بالاتر از اينها بود و به راحتي و در فضايي آرام‌تر، به بالاي سه ميليون و حتي هفت ميليون دلار هم مي‌رسيد. مثال ديگر آثار فرهاد مشيري است که خريد آنها يک سرمايه‌گذاري کاملاً مطمئن خواهد بود. شب قبل از حراج کريستيز، حراج گالري «اپرا» در هتل «ريتز کارلتون» برپا شد.

متأسفانه مشغول کارهاي کريستيز بودم و موفق به حضور در اين حراج نشدم. اين گالري آثاري از کلود مونه، ون دونگن و سايرين را در کنار آثار ايراني‌ها به حراج گذاشته بود. کارها و عملکرد آن حراج با کريستيز خيلي متفاوت است. کريستيز بزرگترين خانه حراج خاورميانه را در دست دارد. تمرکز شعبه خاورميانه کريستيز روي آثار همين منطقه است. اما به طور کل فکر مي‌کنم رقابت خوبي آغاز شده و همين مي‌تواند قيمت‌ها را بالا ببرد و براي همه از جمله گالري‌ها، حراج ‌ها و هنرمندان مفيد و جالب باشد.

تبلیغات

 

 

مرتبط در این شماره

تئاتر امروز ایران

بر این «هالو»‌40 سال عمرگذشته است

جشن نامه

اين زمان‌نوردي را آيا معنا و جادويي است؟

یک دانشکده هنری

براي اهالي فردا

دلسوزِ فرهنگِ اين سرزمين

پژوهشگر ِ سربه پايين

هنرمندي بدونِ ادا و اطوار

تنها چيزي که به دادش رسيد نقاشي بود

جانِ شيفته

در ِباغ سبز

موسيقي ايران

بر شانه غول

از همکاري با همايون راضي‌ام

به اندازه کافی جسارت دارم

رابطه اقبال و ابتذال

خوشبختيم که دو شجريان داريم

آواز ايراني در بستر تغييرات*

حکايت آن دلنشين لالايي

اخلاق‌مدار و حرفه‌اي

خاطره شیرین یک همکاری

نمايش ايراني

خاطره شاد از پایین شهر

آقای تمام عیار

افتاده‌حالي‌اش تمامي ندارد

آينه تمام‌قد گرفتاري‌هاي مردم

طهران شما و تهران ما

هنر امروز

وال استريتِ هنر خاورميانه

شانلِ شماره پنج

در نکوهش فضاي واسطه‌گري حاکم بر حراج‌ها

خاندان مديچي؛ الگويي براي مجموعه‌داران ما

تي‌شرت شيخ محمد را ۲۰۰ هزار دلار فروختند

بايد به كار همه هنرمندان بها داد

لزوم بازنگري در پديده حراج

يادداشت ماه

هنر نابازار

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.