دوره جدید / شماره ۱۷ / شماره پیاپی ۱۷ / آذر ۱۳۹۱
۱۷

[هشت]

اخلاق‌مدار و حرفه‌اي

 عليرضا قرباني / خواننده
{ شناسه مقاله: 2407 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۲۹۰۱ }

شماره ۱۷، آذر ۱۳۹۱

همايون شجريان براي من از چند زاويه عزيز و قابل ‌بررسي است. قبل از هر چيز و بدون هيچ‌گونه اغراقي بايد بگويم كه بُعد شخصيتي و اخلاقي او در اولويت قرار دارد و موقعيت و اعتباري که اکنون به لحاظ اجتماعي براي خود دست‌وپا کرده، مرهون همين اخلاق نيکويي است که دارد و او را –چه بين همکاران و موزيسين‌ها و چه در ميان عامه مردم- مشهور و از آن مهم‌تر محبوب کرده است. درست است که ما ايراني‌ها درگير تعارفات مرسوم فرهنگ‌مان هستيم، اما من در اين مورد کوچک‌ترين تعارفي ندارم و همايون در نظر من به لحاظ اخلاقي و شخصيتي از جايگاه والايي برخوردار است و اين نکته وِرد زبان کساني است که او را از نزديک مي‌شناسند و با او دم‌خورند؛ ازجمله هنرمندان موسيقي، سينما، ادبيات و... که با همايون در ارتباط‌اند. او از معدود افرادي است که به واسطه شهرت از حريم اخلاقيات فاصله نگرفته و اتفاقاً با پيشرفت روزبه‌روز هنرش، اخلاق‌مدارتر هم شده است و من اين را به دور از هرگونه تملقي مي‌گويم.

البته توقعي غير از اين هم نمي‌رود از کسي که در خانواده‌اي به دنيا آمده و پرورش يافته با آن سابقه و حُسن شهرت که ناگفته پيداست چه حساسيتي روي تربيت فرزندان‌شان داشته‌اند. وگرنه چه بسيار هنرمنداني که همزمان با پيشروي هنري، دچار طغيان و بي‌اخلاقي شده‌اند.

در بعد حرفه‌اي و هنري نيز همايون از نيک‌نامان روزگارش به‌شمار مي‌رود. البته همه ما در مسير حرفه‌اي بالاخره نقاط قوت و ضعفي داريم و همايون هم از اين قاعده مستثنا نيست. اما او نشان داده که در راه برطرف کردن ضعف‌هايش تلاش مي‌کند و به دنبال تقويت هرچه بيشتر کارش است. از نظر من برآيند کلي کارنامه همايون مثبت بوده و آنجايي هم که با ضعف‌هايي همراه بوده، با کوشش و ممارست و البته نام خانوادگي بزرگي که دارد، نقاط ضعف خود را پوشش داده است. چراکه همايون براي حفظ و حراست از نام خانوادگي و گنجينه گرانبهايي که پدرش به يادگار گذاشته هم که شده، تمام تلاش خود را مي‌کند که بهترين باشد. با اين وجود من معتقدم نام خانوادگي «شجريان» همان‌قدر که براي او محاسني به همراه دارد و در پيشبرد اهدافش ياري‌اش مي‌کند، به بالا رفتن انتظارات از همايون و سنگين‌تر شدن وظيفه‌اش هم مي‌انجامد.

اميدوارم که همايون موفقيت‌هايش را به همين شکل ادامه دهد و با استفاده از راهنمايي‌هاي بزرگان عرصه آواز و موسيقي ايران – به‌ويژه استاد شجريان- در زمره بهترين و اثرگذارترين خوانندگان ايران‌زمين باشد؛ کمااينکه تاکنون هم بوده و توانسته در ژانرهاي مختلف دستگاهي، ارکسترال، سمفونيک، ملي و حتي مجلسي آثار خوبي از خود بر جاي بگذارد. تجربه‌هاي متنوع همايون در ژانرهاي گوناگون و نيز آثار پژوهشي که در کنار آنها ارائه داده، از او هنرمندي خلاق ساخته و اين گستردگي از نقاط قوت کارش به حساب مي‌آيد. البته انکار نمي‌کنم که اين آثار بي‌نقص نبوده و ضعف‌هايي هم داشته که همايون البته آنها را به حداقل رسانده است.

تبلیغات

 

 

مرتبط در این شماره

تئاتر امروز ایران

بر این «هالو»‌40 سال عمرگذشته است

جشن نامه

اين زمان‌نوردي را آيا معنا و جادويي است؟

یک دانشکده هنری

براي اهالي فردا

دلسوزِ فرهنگِ اين سرزمين

پژوهشگر ِ سربه پايين

هنرمندي بدونِ ادا و اطوار

تنها چيزي که به دادش رسيد نقاشي بود

جانِ شيفته

در ِباغ سبز

موسيقي ايران

بر شانه غول

از همکاري با همايون راضي‌ام

به اندازه کافی جسارت دارم

رابطه اقبال و ابتذال

خوشبختيم که دو شجريان داريم

آواز ايراني در بستر تغييرات*

حکايت آن دلنشين لالايي

خاطره شیرین یک همکاری

نمايش ايراني

خاطره شاد از پایین شهر

آقای تمام عیار

افتاده‌حالي‌اش تمامي ندارد

آينه تمام‌قد گرفتاري‌هاي مردم

طهران شما و تهران ما

هنر امروز

وال استريتِ هنر خاورميانه

شانلِ شماره پنج

در نکوهش فضاي واسطه‌گري حاکم بر حراج‌ها

خاندان مديچي؛ الگويي براي مجموعه‌داران ما

وضع اعراب و ايراني‌ها بهتر از ترک‌ها بود

تي‌شرت شيخ محمد را ۲۰۰ هزار دلار فروختند

بايد به كار همه هنرمندان بها داد

لزوم بازنگري در پديده حراج

يادداشت ماه

هنر نابازار

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.