دوره جدید / شماره ۱۶ / شماره پیاپی ۱۶ / آبان ۱۳۹۱
۱۶

[هشت]

از او بسیار آموخته‌ام

مريم زندي از ابراهيم حقيقي عکاس مي‌گويد

 مرجان صائبي
{ شناسه مقاله: 2283 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۶۲۳ }

شماره ۱۶، آبان ۱۳۹۱

 مريم زندي را با عکس‏هايش از پرتره‏هاي فرهيختگان، هنرمندان، اهالي سينما، هنرهاي تجسمي و موسيقي مي‌شناسند. در کنار اينها، تقويم‌ها و كارت‌پستال‌هاي او سال‌‌هاست به‌عنوان عيدي دست به دست مي‌شوند و هر ورق از آنها سرزندگي و طراوت بهاري را به بيننده يادآوري مي‌كند. زندي همکاري‌هاي ارزنده‌اي با ابراهيم حقيقي طي ساليان گذشته داشته که ازجمله آنها مي‌توان به انتشار مجموعه «عکاشي» اشاره کرد.

ابراهيم حقيقي به‌عنوان عکاس چه جايگاهي در هنر ما دارد و اصولاً نگاهتان به مجموعه عکس‌هاي ايشان ازجمله مجموعه «طبيعت بي‌جان»، «در حسرت درناها» و ديگر مجموعه‌ها، چيست؟

ابراهيم حقيقي به دليل مطالعه، هوشياري و نگاه كنجكاوش، در اغلب زمينه‌هاي هنري بسيار مي‌داند و اين دانش او را قادر ساخته كه بتواند در اين زمينه‌ها تجربه كند و موفق هم باشد. عكاسي يكي از كارهايي است كه او انجام داده و مي‌دهد و مي‌دانم كه بسيار هم مورد علاقه اوست. حقيقي، عكاس بسيار خوبي است ولي به دليل كارهاي مختلفي كه انجام مي‌دهد هيچ‌وقت روي عكاسي متمركز نشده است.

در مورد مجموعه طبيعت بي‌جان كه به‌تازگي به نمايش درآمد، بايد بگويم مجموعه خوبي است با نورپردازي و عكاسي خوب و فكر و حرف خود را دارد ولي در نوع عكاسي كه من دوست دارم، نيست. مجموعه درناها را بيشتر دوست دارم.

پروژه «عکاشي» محصول چه تفکر مشترکي بين شما و ابراهيم حقيقي بود؟ لطفاً کمي درباره اين پروژه توضيح دهيد... +

بعد از چاپ كتاب چهره‌هاي 2 كه پرتره‌هاي هنرمندان نقاش معاصر است در تبادل‌نظرهايي به اين فكر رسيديم كه روي عكس‌هايي از نقاشان كه فضاي خاص و قابل كاركردن داشته باشد، حقيقي با سبك كار همان نقاش، كار كند كه اين نيز به دليل شناخت او از نقاشي و آگاهي او از نقاشي معاصر ايران بود.

اين فكر و اجرايي نو و خلاقانه بود كه ما آن را تجربي و تفنني شروع كرديم. بعد نمايشگاهي در سال 73 از اين كارها گذاشتيم كه مورد استقبال قرار گرفت، تمام كارها هم فروش رفت (كارها اورجينال و فقط يك عدد بود.) سال بعد آن را به صورت كتاب كوچكي چاپ كرديم و سال‌ها بعد باز مورد توجه و بررسي قرار گرفت. منجمله سال 2006 در مجله گالري كه به هنر معاصر ايران اختصاص داشت و در هنر چاپ مي‌شد به عنوان كاري خلاقانه و نو، مورد نقد و بررسي قرار گرفت و بيشترين صفحات مجله را به خود اختصاص داد.

از همکاري‌هاي مشترک ديگرتان با ابراهيم حقيقي ازجمله چاپ تقويم‌‌هاي نوروزي بگوييد...

اولين باري كه من ابراهيم حقيقي را ديدم در سال 1371 در منزل مرحوم كريم امامي بود كه با مدير انتشارات آگاه، آقاي امامي و آقاي حقيقي جلسه‌اي داشتيم براي چاپ كتاب چهره‌هاي 1، ابراهيم حقيقي به‌عنوان طراح كتاب انتخاب شده بود. كتاب، بعد از مدتي به مشكلاتي برخورد و كار آن متوقف شد و ناشر آن (انتشارات آگاه) به دلايلي نتوانست كتاب را منتشر كند. (اين داستان مفصل را كريم امامي به‌خوبي در يكي از جمله‌هاي كلك شرح داده است.) بعد از مدتي با كمك و راهنمايي حقيقي توانستيم كتاب را به شكل ناشر مؤلف چاپ كنيم و كتاب منتشر شد. از آن به بعد همكاري ما ادامه پيدا كرد و كتاب‌هاي بعدي من هم با طراحي و راهنما‌يي‌هاي ارزشمند او به چاپ رسيد.

از سال 1379، با شراكت يكديگر شروع به چاپ تقويم كرديم، عكس‌هاي من و طراحي و نظارت حقيقي. بعد شروع به يك مجموعه كار عكاسي مشترك كرديم براي تقويم‌ها يا كارت‌پستال.

تقويم‌هاي ما بسيار موفق بود. در موضوع و اجرا سعي كرديم نوآورانه عمل كنيم و كاري تازه انجام دهيم. اولين تقويم سينمايي را چاپ كرديم و تقويم‌ها به‌تدريج جاي خود را باز كرد و چاپ آنها هنوز ادامه دارد. در اين سال‌ها من از حقيقي بسيار آموختم. در همه زمينه‌ها او بسيار مي‌دانست و من تجربه يا شناخت كلي داشتم.

در طول آشنايي و همکاري با ايشان چه وجهي را از نظر کاري و شخصيتي برجسته‌تر ديده‌ايد؟

در اين سال‌ها دوستي او برايم غنيمت بوده و خود را مديون همفكري، همكاري و راهنمايي‌هاي صميمانه و پرارزش او مي‌دانم. و مطمئن هستم كه بسياري از همكاران و دوستان او نيز چنين احساسي دارند.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.