دوره جدید / شماره ۱۶ / شماره پیاپی ۱۶ / آبان ۱۳۹۱
۱۶

[دو]

اهلِ ميزان

به مناسبت 63 سالگي ابراهيم حقيقي

 پرويز براتي
{ شناسه مقاله: 2277 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۵۹۴ }

شماره ۱۶، آبان ۱۳۹۱

متولد ماه مهر است؛ ماه «ميزان» و تعادل، اما خودش تفسير ديگري از ميزان دارد: «در جايي خواندم كه معني ميزان الزاماً تعادل نيست؛ بلكه به اين معني است كه اين ميزان هميشه در حال به هم ريختن است اما آدم‌هاي «اهل ميزان» سعي مي‌كنند دوباره وزنه کفه ديگر را تنظيم كنند تا ميزان دوباره برقرار شود.» اين تفسير ابراهيم حقيقي است از ماهي که در آن به دنيا آمده. او متولد سيزدهمين روز اين ماه است؛ و از قرار معلوم اعتقادي به نحوست اين روز ندارد! حقيقي را معمولاً اينطور توصيف کرده‌اند:» مردي ساکت و آرام، ايستاده يا نشسته پشت ميز کارش که به سلام آدم جوابي آرام و کم نوا مي‌دهد. با نيم نگاهي کوتاه مخاطب را ورانداز مي‌کند، بي هيچ گپ و گفتي ! «اما تمام وجود حقيقي اين نيست. مي‌توان گفت حقيقي فراتر از اين توصيف‌هاست. اولين آثار تاريخ‌خورده و ماندگار او به سال 1348 برمي‌گردد. پوستر « تئاتر راهبه‌ها و جلد کتاب الف / انتشارات پيام».

پس از آن تا به امروز، بي‌شمار پوستر تئاتر و فيلم و جشنواره طراحي کرده و بي‌شمار طرح جلد، شماري تيتراژ فيلم، چندتايي فيلم کوتاه، شماري طراحي صحنه فيلم و تئاتر، قريب به 250 نشانه، نشانه نوشته و نشانه تصويري ماندگار. چندين نمايشگاه انفرادي و گاهي هم گروهي برگزار کرده و به همه اينها بايد سال‌ها تدريس، آموزش و بسياري خلاقيت و توليدات هنرمندانه ديگر را افزود. اين همه به قول امرالهه فرهادي، براي شخصي در 63 سالگي اصلاً کم نيست. مي‌توان دريافت ابراهيم حقيقي حاصل يک عمر کار مستمر و بي‌وقفه‌اش را با توليد محصولات ذهني ارزشمند چگونه به ما و آيندگان به ارمغان گذارده است.

حقيقي در همه‌ي اين 4 دهه، چه در شرايط سخت و نفس‌گير و چه در روزهاي خوش و سرشاري، همواره حضوري پررنگ، اثرگذار، مؤلف و آموزنده داشته است. زبان تصويري‌اش گويا، شيوا و روان است. پيچيده نمي‌بيند، پيچيده حرف نمي‌زند و کار پيچيده هم نمي‌سازد، اما در پس هر کارش انديشه‌اي نهفته است. حقيقي حالا 63 ساله شده است. او همان‌طور که در پرونده پيش‌رو گفته، هنوز هواي پريدن در سر دارد و البته 63 سالگي زمان خوبي است براي پريدن؛ اگرچه اين هنرمند سال‌هاست به اوج رسيده است.

تبلیغات

 

 

مرتبط در این شماره

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.