دوره جدید / شماره ۱۶ / شماره پیاپی ۱۶ / آبان ۱۳۹۱
۱۶

[دو]

نغمه‌سرای‌ لحظات خاص زندگی

 حسن معجوني /کارگردان و بازیگر تئاتر
{ شناسه مقاله: 2274 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۶۲۶ }

شماره ۱۶، آبان ۱۳۹۱

 20 سال پيش بود که براي اولين بار از لئونارد کوهن آهنگي شنيدم. آن موقع هنوز به اندازه امروز صدايش پخته نبود. البته صدايش از ابتدا دلنشين بود، اما من آن صداي مربوط به دوران جواني‌اش را بيشتر دوست داشتم. وقتي براي اولين بار صدايش را شنيدم تأثير عجيبي در من گذاشت و معتقدم کارهاي او با آثار هم سن و سالانش قابل مقايسه نيست. من در تمام اين سال‌ها کارهاي او را مدام پيگيري مي‌کنم و در واقع جزو «فن پيج» او هستم. يادم هست چند وقت پيش که به لندن رفته بودم درست يک روز پس از کنسرت او رسيدم و اين مسأله باعث ناراحتي و حسرت من شد که چرا نتوانستم در کنسرت او شرکت کنم. اما هميشه کارها و کنسرت‌هايش را دنبال مي‌کنم.

او يکي از کساني است که علاوه بر فعاليت در حوزه موسيقي، شعر هم مي‌گويد. در واقع چنين شرايطي در بين ما هم هست. کساني که نويسنده و کارگردان هستند، ترجيح مي‌دهند نوشته‌هاي خودشان را اجرا کنند، چون معتقدند درک بهتري از آن دارند. در حالي‌که اگر آن را به دست ديگري بسپارند، ممکن است قرائت ديگري از آن ايده داشته باشد. در خصوص کارهاي لئونارد کوهن هم اين قضيه مصداق دارد. وقتي او اشعار خودش را اجرا مي‌کند، قطعاً حس بهتري را به شنونده منتقل مي‌کند. معتقدم اين پروسه کاملي است که کسي براي خواندن خودش، شعر بنويسد. برخي آثار او بسيار دراماتيک است. اما تا به حال فکر نکردم که بخواهم آثار او را در کارهايم استفاده کنم چون آثار او بسيار کامل و مستقل است و در جهت تکميل يک اثر نمي‌تواند کارکرد داشته باشد. در واقع به نوعي از کار بيرون مي‌زند. در واقع کارهاي او از بس کامل است نمي‌توانم از آنها استفاده کنم و من ترجيح مي‌دهم از موسيقي استفاده کنم که کار من را هم تکميل کند. من آثار کوهن را در لحظات خاصي از زندگي شخصي‌ام گوش داده‌ام. روحيه موسيقي او را بسيار دوست دارم و هر بار که گوش دادم، چون خاطره‌هايم روي آن انباشت شده است، دلم خواسته بيش از يک بار گوش کنم. بنابراين گاهي نمي‌توانم موسيقي کوهن را از لحظات خاص زندگي‌ام جدا کنم.

من DVD اکثر کنسرت‌هاي کوهن را دارم و دنبال مي‌کنم، اما اميدوارم روزي بتوانم اجراي زنده او را از نزدیک ببينم

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.