دوره جدید / شماره ۱۶ / شماره پیاپی ۱۶ / آبان ۱۳۹۱
۱۶

[سه]

بزرگ و پیشرو

 پري زنگنه /خواننده
{ شناسه مقاله: 2268 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۷۱۷ }

شماره ۱۶، آبان ۱۳۹۱

 با آقاي حنانه شايد چند سال قبل از مرگ غيرمترقبه‌شان آشنا شدم. ايشان باوجود آنكه در ظاهر بسيار جدي به نظر مي‌رسيدند، در كل فردي بسيار بذله‌گو و صميمي بودند. جزو معدود كساني بودند كه به هر دو گونه موسيقي ايراني و غربي به يك اندازه اشراف داشتند و اهميت ايشان همان‌گونه كه اساتيد فن بهتر مي‌دانند، در نوآوري مهمي بوده كه در تنظيم ملودي‌هاي ايراني صورت دادند و استفاده از هارموني متفاوتي بود كه در ساختار موسيقي ايراني به‌كار مي‌بردند. در عين حال از لحاظ شخصيتي هم در زمره افراد بسيار باكلاس و باسواد به حساب مي‌آمدند.

من در كل در 3 كار با ايشان همكاري داشتم؛ يكي در اجراي آوازي كه همراه با پيانو به مناسبت بزرگداشت فردوسي صورت دادم كه در زمره كارهاي مهم و سختي بوده كه تاكنون اجرا كرده‌ام؛ چون در اين اثر هم ايشان از همان تكنيك هارموني زوج استفاده كردند كه براي من بسيار تازگي داشت. ديگر آهنگي به نام دستبند لعل براساس ترانه محلي كه توسط ايشان ساخته و تنظيم شد و ديگري كاري به نام «پاييز» از ساخته‌هاي آقاي بابك بيات بود كه توسط ايشان تنظيم شد. لازم به ذكر است كه هنگامي كه ايشان فوت كردند من بر سر مزار او در امامزاده طاهر همان شعر فردوسي را كه ايشان برايم ساخته بود با همان نت بزرگداشت فردوسي كه روي سنگ قبرش حك شده بود به آواز خواندم. ياد ايشان گرامي باد كه بدون شك در زمره بزرگ‌ترين آهنگسازان ايراني بودند كه من تاكنون در عمرم ديده‌ام.

تبلیغات

 

 

مرتبط در این شماره

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.