دوره جدید / شماره ۱۶ / شماره پیاپی ۱۶ / آبان ۱۳۹۱
۱۶

نمایشگاه خیابان ولیعصر، از راه‌آهن تا تجریش به ژانر عکاسی با موبایل پرداخت

یک خیابان، دو عکاس

 گیسو نصر
{ شناسه مقاله: 2229 }   { موضوع: کافه }   { بازدید: ۸۸۸ }

شماره ۱۶، آبان ۱۳۹۱

با پیشرفت تکنولوژی، معنی هنر هم مدام در حال تغییر است. تا چند سال پیش اگر کسی گوشی موبایلی با دوربین با‌کیفیتی هم داشت، عکس‌هایش، معنی بیشتر از عکس یادگاری نداشتند. ولی حالا اوضاع فرق می‌کند، شبکه‌های اجتماعی زیادی درست شده‌اند که اساس کارشان به اشتراک گذاشتن عکس است. یعنی ارتباط برقرار کردن بی‌هیچ کلامی. معروف‌ترین این برنامه‌ها هم اپلیکیشن اینستاگرام است. نمایشگاه «خیابان ولیعصر، از راه‌آهن تا تجریش» مصداقی بود از تغییر معنی هنر ؛ نمایشگاهی که با دوربین موبایل «مهسا نعمت» و «نگین نصیری» گرفته شده بود. وارد نمایشگاه که می‌شدید، اتفاقی را می‌دیدید که متفاوت از یک نمایشگاه عکاسی بود. خودشان هم با یک جمله این برداشت را تأیید کردند: «این یک نمایشگاه حرفه‌ای عکاسی نیست.»

ولی از آن می‌توان به عنوان یک نمایشگاه هنری حرفه‌ای یاد کرد. دیوارهای گالری شبیه نقشه اپلیکیشن موبایل بازسازی شده بود و به راحتی می‌توانستید از میدان راه‌آهن تا تجریش قدم بزنید و عکس‌ها را ببینید. محل دقیق هر عکس روی نقشه نشان داده شده و می‌توانستید ولیعصر، بلندترین خیابان خاورمیانه را در ۱۸ متر راه بروید و ببينيد. عکس‌ها نشان‌دهنده خیلی از تفاوت‌ها بین شمال و جنوب تهران است. تفاوت بافت شهری، فرهنگی و حتی عکس‌العمل مردم به عکاسی.نگین نصیری در مورد ایده این نمایشگاه می‌گوید: «در حال حاضر پروژه‌های هنری زیادی بر اساس اینستاگرام انجام می‌شود. حتی در بعضی از کشورها نمایشگاه دائمی برپا است.

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که ما می‌توانیم آدم‌های مختلفی را از هر جای دنیا پیگیری کنیم و عکس‌هایی را از زندگی روزانه آنها ببینیم. عکس‌های زیادی هم از زندگی روزانه خودمان به اشتراک می‌‌گذاریم، با توضیحات مختصری در مورد عکس و محل آن. ما سراغ خیابان ولیعصر رفتیم؛ بلندترین خیابان خاورمیانه که به چنارهایش معروف است. خیابانی که بیشتر آدم‌ها خاطره‌ای از آن دارند.» این دو هنرمند جوان که در رشته مجسمه‌سازی تحصیل کرده‌اند نمایشگاهی با ترکیب هنر و تکنولوژی راه انداخته‌اند. یکی از ویژگی‌های این نمايشگاه مربع بودن کادر همه عکس‌ها است و استفاده از چند فیلتر خاص. مهسا نعمت در مورد این ویژگی می‌گوید:

« این برنامه کاری کرده‌ است تا عکاسی برای همه مردم راحت‌تر شود. فقط می‌توانید کادر مربع برای عکس‌ها انتخاب کنید و این کادربندی را برای همه راحت‌تر می‌کند. کادر مربع همیشه جذابیت بصری بیشتری دارد. ولی نکته مهم دیگر این است که به راحتی و با استفاده از فیلترهای مشخص می‌توان عکس‌ها را خیلی سریع خوش آب و رنگ کرد. عکاسی در شهر همیشه مشکلات خودش را دارد. مردم به دوربین‌های بزرگ و حرفه‌ای واکنش نشان مي‌د‌هند و به هیچ وجه احساس راحتی نمی‌کنند. ولی ما این مشکل را با دوربین موبایل نداشتیم. خیلی راحت می‌توان از واقعیت زندگی مردم عکاسی کرد». انتخاب عکس‌های این نمایشگاه بر عهده سیف‌ا… صمدیان بوده. صمدیان در مورد این نمایشگاه می‌گوید: «بچه‌ها ایده جالب و جدیدی داشتند.

من هم در انتخاب عکس‌ها به آنها کمک کردم. نکته‌ای که برایم جالب بود، نگاه هر کدام از این دو نفر به خیابان ولیعصر و موضوع ثابتی که داشتند، بود. در نمایشگاه می‌توانید تشخیص دهید که کدام عکس متعلق به کدام‌یک از این‌ دو نفر است. من پیشنهاد دادم که این پروژه در فصل‌های دیگر هم ادامه پیدا کند. چون خیابان ولیعصر موضوعی نیست که تمامی داشته باشد. می‌توان با موضوعات مختلفی روی آن کار کرد، مثلاً با تمرکز روی کسبه این خیابان. وقتی موضوع درست انتخاب شود، این نمایشگاه فراتر از نمایشگاه عکاسی می‌رود و نوعی مردم‌شناسی و جامعه‌شناسی می‌شود.» در کنار این نمایشگاه، ورکشاپ عکاسی با موبایل نیز برگزار شد.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.