دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

بزرگان در کنار جوانان

گپي با فريال سلحشور

 زهرا توسلي
{ شناسه مقاله: 1866 }   { موضوع: جنگ تجربه }   { بازدید: ۷۴۵ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

گالري دي از گالري‌هاي فعال تهران است که هر سال نمايشگاهي با عنوان «از گذشته تا فردا» به مدت يک ماه برگزار مي‌کند. فريال سلحشور، مدير اين گالري و نمايش‌گردان اين نمايشگاه، تشويق و حمايت هنرمندان جوان را يکي از مهم‌ترين اهداف «از گذشته تا فردا» مي‌داند.

نمايشگاه «از گذشته تا فردا» چهارمين سال خود را تجربه مي‌کند. انتخاب آثار هنرمندان در اين نمايشگاه بر چه مبنايي صورت مي‌گيرد؟

هر تعداد هنرمند جواني که در طول سال به گالري ما مراجعه مي‌کنند، نمونه کارهاي‌شان را در اين نمايشگاه به نمايش مي‌گذارم. به دليل کنار هم قرار دادن آثار هنرمندان پيشکسوت در کنار آثار هنرمندان جوان، استقبال خيلي خوبي از اين نمايشگاه مي‌شود همين مسأله موجب فروش بالاي آثار هنرمندان جوان شده است.

در اين نمايشگاه چند اثر را به نمايش گذاشته‌ايد؟

تعداد آثاري که به نمايش گذاشتيم ابتدا 50 اثر از 50 هنرمند بود، بعد از افتتاح نمايشگاه اين تعداد بيشتر شد و هنرمندان بيشتري آثارشان را به اين نمايشگاه آوردند؛ به طوري که بعد از فروش آثار، مجموعه‌داران تعداد ديگري از آثار را براي فروش ارائه کردند. هر سال از همه مجموعه‌داران خواهش مي‌کنم که اگر اثري از هنرمندان برجسته کشورمان در مجموعه خود دارند براي فروش در اين نمايشگاه ارائه دهند. با اين اوصاف تعداد آثاري که تا امروز به نمايشگاه رسيده، 95 اثر است که تا 16 تيرماه اين آثار در معرض فروش قرار مي‌گيرد.

هنرمندان پيشکسوتي که تاکنون آثارشان را در اين نمايشگاه ارائه کرده‌ايد، نام مي‌بريد؟

هنرمندان پيشکسوتي که در ابتداي نمايشگاه آثارشان ارائه شده شامل آثاري از بهجت صدر، بهمن محصص، جعفر روحبخش، اردشير محصص، منير فرمان فرمائيان، محسن وزيري مقدم، حسين زنده‌رودي، ابوالقاسم سعيدي، مسعود عربشاهي، ليلي متين دفتري، فريده لاشايي، هانيبال الخاص، گيزلا سينايي، ابراهيم حقيقي و عين‌الدين صادق‌زاده است، اما تعداد ديگري از هنرمندان بعد از افتتاحيه، آثارشان توسط مجموعه‌داران به اين نمايشگاه آورده شد که مي‌توان به آثار بهرام دبيري، اثر ديگري از محسن وزيري مقدم و منوچهر يکتايي اشاره کرد.

تفاوت نمايشگاه امسال با دوره‌هاي قبل چيست؟

يکي از بزرگترين تفاوت‌ها پايين آوردن قيمت‌هاست به طوري که قيمت هر اثر را حتي کمتر از قيمت‌هاي معمول در گالري آورده‌ام تا علاقه‌مندان بيشتري بتوانند آثار را خريداري کنند. تفاوت ديگر در اين است که برخلاف سال‌هاي گذشته آثار با فضاي بيشتري در نمايشگاه ارائه شده، يعني آثار را با فاصله بيشتري از يکديگر روي ديوار قرار داده‌ايم تا کارها بهتري ديده شوند و خريدار و مخاطب در انتخاب آثار مورد علاقه خود ميدان ديد بيشتري داشته باشد. اين اشکال سال‌هاي گذشته وجود داشت که کارها با فاصله کمتري از همديگر قرار داشتند. همين مسأله باعث شلوغ شدن ديوار گالري و سردرگمي خريدار مي‌شد؛ اما امسال سعي کرديم اين مسأله را برطرف کنيم و کارهاي کمتري روي ديوار ببريم. از طرفي امسال اين امکان را ايجاد کرده‌ايم تا آثار فروخته شده، همان روز به دست خريداران برسد تا اثر ديگري جايگزين آنها شود.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.