دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

[یک]

جزیره‌ی خون

گزارش توليد دزدان دريايي! دار‌و‌دسته‌ي نخاله‌ها

 رامين زاهد
{ شناسه مقاله: 1862 }   { موضوع: سینما }   { بازدید: ۱۰۵۵ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

دزدان دريايي! دار و دسته‌ي نخاله‌ها
کارگردانان: پيتر لرد، جف نيویيت
نويسنده: گيدئون دفو
موسيقي: تئودر شاپيرو
فيلمبرداران: چارلز کوپينگ، فرانک پاسينگهام
گويندگان نقش‌ها: هيو گرانت (کاپيتان دزد دريايي)، مارتين فريمن (دزد دريايي با شال)، ايملدا استاونتن (ملکه ويتکوريا)، دويد تنانت (چارلز داروين)، سلما هايک (کوتلاز ليز)، جرمي پيون (بلک بلامي)
محصول: امريکا/ انگليس/ 2012
زمان: 88 دقيقه
خلاصه‌ي داستان: بعد از سال‌ها تحقير و عدم موفقيت در به دست آوردن جايزه‌ي دزد دريايي سال، بالاخره کاپيتان دزد دريايي و تيمش تصميم مي‌گيرند که امسال برنده‌ي اصلي مسابقه باشند. همين موضوع آن‌ها را به دل ماجراهاي سرگرم کننده و جذابي مي‌برد...

پيتر لرد و تيمش با انيميشن «دزدان دريايي!» نشان دادند که مي‌توانند يک انيميشن زيبا، دلنشين و خوش‌ساخت ديگر را ارائه دهند.

ما همگي تا به حال فيلم‌هاي خانوادگي استاپموشن، کمدي‌هاي هيو گرانت و ماجراجويي‌هاي دزدان دريايي را در پرده‌ي سينما ديده‌ايم، ولي هيچ‌کدام از آن‌ها، ايني نمي‌شود که کمپاني سوني برايمان آماده کرده؛ يعني انيميشن «دزدان دريايي»!

اين فيلم سرگرم‌ کننده که در بهار اکران شد، براساس مجموعه کتاب‌هايي از گيدئون دِفو است و هر عنصري که بايد يک فيلم خانوادگي داشته باشد را دارد: انيميشن استاپ موشن از طرف تيم آردمن؟ هست! شوخي‌هاي بامزه، شخصيت‌هاي به ياد ماندي و داستاني دلچسب؟ هست! حضور صداپيشگان بااستعدادي همچون گرانت، جرمي پيون، سلما هايک، ديويد تنانت و ايملدا استون؟ اين‌ها هم هستند! پس ديگر جاي تعجب نيست که کارگردان/ تهيه‌کننده‌ي فيلم يعني پيتر لرد، که در سال 1976 کمپاني انيميشن آرادمن را به همراه ديويد اسپروکستون بنياد نهاد، از همان پنج سال پيش که داستان‌ها را خواند عاشق کار و فضايش شد.

لرد در حالي که دارد به يک بازديد کننده‌ي ساختمان انيميشن سوني در کاليفرنيا را نشان مي‌دهد به ياد مي‌آورد: «يادم است وقتي که کتاب آمد روي ميز کارم، برش داشتم، چند صفحه‌ي اولش را خواندم و با صداي بلند خنديدم. » او يک سري از عروسک‌هاي اصلي که در فيلم به کار رفته را دارد نشان مي‌دهد. «گمان مي‌کنم نگاه نويسنده به جهان «دزدان دريايي» به شدت تازه و نو است. ما داستان يک گروه دزدان دريايي به شدت خوشبين را داشتيم که براي کار ما بسيار عالي بودند. »

لرد بعد از آن سعي کرده مسئولان سوني را به اين نتيجه برساند که پروژه ارزش سرمايه‌گذاري دارد!

او به شوخي مي‌گويد: «بهشان قول دادم که عين سايرهاي فيلم‌هاي زنده‌ي دزدان دريايي نيست، «آن‌ها بسيار شجاعانه رفتار کردند و کار را پشتيباني کردند. »

فيلم دو برابر اثر قبلي کمپاني آردمن هزينه برده است. (منظور انيميشن «والاس و گروميت» است که به همکاري دريم‌ورکز در سال 2005 ساخته شد) ماجرا حول «کاپيتان دزدان دريايي» (با صدا پيشگي گرانت) مي‌گردد که تصميم مي‌گيرد مسابقه‌ي «دزد دريايي سال!» را از دو رقيب خودش يعني کوتلاس ليز و بلک بلامي ببرد. ماجراجويي کاپيتان او و خدمه‌اش را از سواحل جزيره‌ي خون تا خيابان‌هاي با دقت بازسازي‌ شده‌ي دوران ويکتوريايي لندن مي‌کشاند و آن‌ها را در مقابل چهره‌هايي تاريخي‌اي همچون ملکه ويکتوريا، چارلز داروين و ناپلئون بناپارت قرار مي‌دهد.

لرد مي‌گويد که از همان ابتدا تصميم داشته يک انيمیشن استاپ‌موشن بسازد تا فيلم بهتري از آب دربيايد و در مقابل انيمیشن‌هاي کامپيوتري‌ اغراق شده‌اي همچون «کريسمس آرتور» قرار دهد.

«ما به شدت دوست داشتيم يک کار کامپيوتري و عروسکي با هم انجام دهيم چون برخي از داستان‌ها ـ براي مثال «کريسمس آرتور» واقعاً نمي‌توانستند به شکل استاپ موشن ارائه شوند چون گستردگي پروژه بسيار زياد بود. ما خودمان به استاپ موشن علاقه داريم و همين کار را به بهترين شکل ارائه مي‌دهيم. با اين کار واقعاً دوست داشتيم به ريشه‌هايمان برگرديم. »

اين کهنه‌کار انيميشن که تا به حال دو بار به خاطر انيميشن‌هاي کوتاه نامزد دريافت جايزه‌ي اسکار بوده، قبول دارد که اين فيلم اساسي‌ترين پروژه‌اي است که تيمش در زمينه‌ي استاپ‌موشن تا به حال انجام داده‌اند.

او مي‌گويد: «قبول ندارم که بزرگ‌تر بودن لزوماً به معناي بهتر بودن است، اما اين بار ما به طور مشخص در زمين گسترده‌تري بازي کرديم. در فيلم «والاس و گروميت»، تمام حوادث در يک شهر کوچک رخ مي‌داد، خيلي حس و حال روستايي داشت. اما اين‌جا ما از کارايب مي‌رويم به لندن دوران ويکتوريا و الي آخر. هدف ما اين بود که تا مي‌توانيم همه چيز را بزرگ و دست باز و پر رنگ و لعاب بگيريم.»

اين بار تيم آردمن محوطه‌ي بزرگي براي بازي داشت ـ تقريباً بيشتر از شصت شخصيت که در جهان دزدان‌ دريايي ساکن بودند، يعني سه برابر فيلم «والاس و گروميت». عروسک‌ها دست‌سازند، با دست‌هايي سيليکوني و آهن براي بخش‌هاي آهني‌شان. (ريش شخصيت اصلي از مواد لاستيکي ساخته شده و شش ماه ساختش به طول انجاميده. ) به علاوه، هزاران دهان پلاستيکي براي شخصيت‌ها از طريق يک دستگاه سه بعدي ساز طراحي شده تا بتواند تمام بيان و حروف مختلف را در خودش بگنجاند. براي مثال بيش از 250 حالت دهن تنها براي شخصيت کاپيتان درست شد. به خاطر اين شيوه، انيماتورها عوض اينکه تمام وقت خودشان را روي دهان‌هاي شخصيت‌ها بگذارند زمان بيشتري داشتند که روي جوانب فيزيکي آن‌ها تمرکز کند.

لباس عروسک را مي‌سازد

لرد توضيح مي‌دهد: «از همان روز اول، مي‌دانستيم که دزدان دريايي نياز به کمربند، شمشير، حمايل طلايي، سر بند، دستمال سر و غيره داشتند... و ما به راحتي ديگر نمي‌توانستيم اين‌ها را با پلاستيک توليد کنيم. نمي‌توان خيلي راحت يک ريش پلاستيکي ساخت. رنگ‌ها، جزييات، اغراق در مصالحي که بايد به کار مي‌برديم. » فيلمبرداري با دوربين ديجيتال هم راه‌هاي بيشتري پيش پا مي‌گذاشت.

لرد مي‌گويد: «استفاده از دوربين‌هاي کوچک عوض يک دروبين سي و پنج ميلي‌متري عالي است چون در يک صحنه‌ي کوچک حالت مهمان ناخوانده به خودش نمي‌گيرد. هر چند من کمي ناراحتم چون يک انبار پر تجهيزات فيلمبرداري داريم. دوست دارم با تجهيزات فيلمبرداري کار کنم ولي واقعاً آن‌ها را هم نمي‌توان دور ريخت!»

از آن‌جايي که فيلم سه بعدي ساخته شده، هر نما را بايد دو بار مي‌گرفتند، يکي براي چشم راست و ديگري براي چشم چپ ـ که البته تکنيکي است که اولين بار توسط هنري سليکس در انيميشن استاپ موشن کورولاين به کار رفت.

لرد اضافه مي‌کند: «تکنولوژي ديجيتال به استوديو اين اجازه را مي‌دهد که بهتر عمل کند، در گذشته تمام ضرب آهنگ کاري ما بسته به زمانی بود که راش‌هاي کار را براي لابراتوار مي‌فرستاديم ولي حالا مي‌توانيم فيلم را بدون انتظار کشيدن ببينم. »

پيشرفت تکنولوژي انيميشن کامپيوتري به استوديو اين اجازه را مي‌دهد که صحنه‌هاي پيچيده‌اي بسازند، صحنه‌هايي که استاپ‌موشن به تنهايي قادر به توليدشان نيست. کارگردان مي‌گويد: «اين تکنولوژي پيشرفته بسيار عالي است چون مي‌توانيم هميشه پس‌زمينه‌ي خوبي براي کار درست کنيم، درياها و آسمان‌ها خوب از کار در مي‌آيند. آبي که شما در فيلم مي‌بينيد تمامش کامپيوتري است. شما اين کشتي زيبا و عروسکي‌ساز انيميشن شده‌ي ما را مي‌بينيد که در يک دريايي کامپيوتري دارد براي خودش مي‌رود. بالا پايين رفتنش و چرخشش را مي‌بينيد و مي‌بينيد چه آزادي عملي دارد، اين چنين فضا و انرژيي به کار مي‌دهد و همين زيبا است.»

بهترين هر دو دنيا

يکي از کهنه‌کاران انيميشن، جي گريس که کارگردان قسمت‌هاي انيميشني کار است مي‌گويد: «انيميشن استاپ‌موشن و اضافات ديجيتالي بسيار خوب با هم ترکيب مي‌شوند. گمان مي‌کنم اينکه مسئولان انيميشن کامپيوتري همگي از اعضاي تيم خودمان بودند بسيار مهم بود. آن‌ها هم ديدگاهي مشترک داشتند. ما همگي پشتوانه‌ي کار را از فيلم‌هاي زنده گرفتيم. ما بهترين صداها را از صداپيشگانمان ضبط کرديم و از يک دوربين براي هر کدام استفاده کرديم تا بازي‌شان را بگيريم و تيم انيميشن هم از آن تصاوير استفاده کرد. ابتدا کمي نگران بودم که آب و صحنه‌ها چطوري مي‌تواند با کليت کار همراه شود، ولي انيميشن کامپيوتري ما بسيار تميز و واضح بود. آن‌ها واقعاً در نشان دادن دريا کار عالي‌اي انجام دهد و تمامش با حس و حال کشتي دست ساخت يکي بود. »

گريس اشاره مي‌کند که ديناميز احساسي بين شخصيت‌هاي اصلي جزو خصوصيات ويژه‌ي کار بود. «کاپيتان و تيمش همگي متاثر از استعداد کمدي هيو گرانت، ديويد تنانت و ساير بازيگران بودند. بازي‌ها بسيار قوي و گوناگون بود و انيميشن لحن طنز آن‌ها را بسيار خوب بازتاب مي‌دهد. »

يکي زندگي دزد دريايي‌وار براي او

طراح شخصيت‌هاي فيلم يعني جاني دودل بسيار سريع به ما گفت که همکاري با تيم آردمن يکي از روياهايش بوده که محقق شده. تصويرگر و نويسنده‌‌ي کتاب‌هاي کودکان گزينه‌ي عالي‌اي براي کار در اين فيلم بود. نه‌تنها او نويسنده‌ي کتاب‌هاي موفقي چون دزد دريايي کناري بوده، بلکه او خودش مسئول تشريح کشتي‌هاي واقعي دزدان دريايي است.

او در گفت‌وگويي تلفني گفت: «پيتر برايم شخصيت‌ها را توضيح داد و من چندين طرح زدم. وقتي کامل‌تر شدند، گروه طراحي مدل وارد شدند و من طرح‌ها را براساس مجسمه‌هاي گلي بازطراحي کردم. من هميشه سبک و سياق کاري تيم آردمن را مدنظر داشتم. » دودل مي‌گويد جزييات شخصيت‌ها از تمام کارهاي قبلي تيم آردمن جمع‌ و جورتر و بهتر است. «من تجربه‌اي در طراحي شخصيت‌هاي دزدان دريايي داشتم، به‌خاطر همين طراحي کردم و آن‌قدر کشيدمشان تا بالاخره پيتر راضي شد. »

او مي‌گويد مورد علاقه‌ترين جاي کارش براي خودش وقتي بود که به دزد دريايي پا مصنوعي رسيد.

«کشيدن او بسيار سرگرم کننده بود. من او را بيشتر از بقيه دوست دارم چون عروسک طراحي شده به کار من از همه نزديک‌تر است. از هماني مي‌آيد که کشيدم!»

فيلم «دزدان دريايي» بالاخره اکران شده و لوراکس و شجاع از رقيب‌هاي جدي‌اش هستند. اما لرد از کار خودش بسيار راضي است چون مي‌داند که خود و تيمش با موفقيت توانسته‌اند يک جهان بسيار با شکوه را خلق کنند.

مي‌گويد: «ما خودمان را در جهان انيميشن کامپيوتري و استاپ‌موشن غرق کرديم. در بريستول هم نيک پارک دارد روي پروژه‌ي بعدي‌اش کار مي‌کند. ريچارد گولوزفسکي هم درگير ساخت نسخه‌ي سينمايي «شاون گوسفنده» است. در حال حاضر هم داريم درباره‌ي امکان ساخته شدن دنباله‌ي دزدان ‌دريايي صحبت مي‌کنيم. »

حالا که از فشار چندين ساله‌ي کار روي انيميشن دزدان دريايي گذشته است لرد از حس و حال موجود در فيلم بسيار راضي است. مي‌گويد: «ساختن فيلم فرآيندي طولاني، آرام، پر چالش و گاهي فرسايشي است. اگر از آن ميان بتوانيد سرگرمي و شوخ طبعي، خوش قلبي، مهرباني و بزرگواري روح را زنده نگاه داريد، آن وقت است که موفق شده‌ايد. دوست داريم مردم از اين روحيه موجود در فيلم راضي باشند، يعني وقتي فيلم را مي‌بينند لبخند به لبشان بنشيند ـ نه تنها فقط به خاطر خنده‌دار بودن، بلکه به‌خاطر اينکه پشتش احساساتي واقعي خوابيده و ما هر کاري که لازم بوده را انجام داده‌ايم!»

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.