دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

[سه]

خادمين نيكنام

 محمد احصايي
{ شناسه مقاله: 1834 }   { موضوع: هنر }   { بازدید: ۸۶۷ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

 زنده‌ياد «معصومه سيحون» از معدود گالري‌داراني بود كه حرفه‌اش سازنده و فرهنگي تلقي مي‌شد و تنها براي پول قدم برنمي‌داشت معصومه سيحون يكي از پيشكسوتان و قديمي‌هاي تجسمي بود كه به عنوان هنرمند و گالري‌دار در تمام دوران فعاليت خود، مشوق و حامي جوانان و افرادي محسوب مي‌شد كه براي اولين‌بار قصد برپايي نمايشگاه داشتند. درواقع گالري سيحون اولين قدم آنها براي حضور در عرصه هنري محسوب مي‌شد و براي خيلي‌ها، كاركردن در اين مجموعه ميمون و مبارك بود. براي اولين‌بار در سال 1348 در نمايشگاه عمومي كه آثاري از سپهري، سعيدي، زنده‌رودي و... نمايش داده مي‌شد، حضور داشتم و بعد از اتمام تحصيلات در خارج از كشور بار ديگر در سال 1351 نمايشگاه انفرادي در اين گالري برپا كردم كه هميشه خاطره‌ي خوش آن روزها برايم زنده است. نوع فعاليت سيحون در عرصه‌ي ارتباط با نقاش و هنرمند، مبتكرانه، خلاقانه و نتيجه‌بخش بود.

به طوري‌كه هنرمنداني كه تازه شروع كرده بودند و مي‌خواستند به جامعه هنري معرفي شوند، اما امكان برپايي نمايشگاه در ديگر گالري‌ها را پيدا نمي‌كردند به راحتي به گالري سيحون راه مي‌يافتند و از اين جهت معصومه سيحون پشتوانه بسيار جدي براي اين افراد بود. او در حمايت از افرادي كه امكان فروش آثارشان در اولين نمايشگاه‌ها وجود نداشت، پيش‌قدم بود و از اين جهت براي بنده حائز احترام است، زيرا حرفه‌ي او تنها براي پول نبود بلكه به مكاني سازنده و فرهنگي تعلق داشت. نادر سيحون امروز گالري سيحون را اداره مي‌كند و دختر ايشان نيز در آمريكا به حرفه‌ي گالري‌داري مشغول است. همسر ايشان مهندس سيحون نيز حق زيادي بر گردن معماري ايران دارد و آبرو و اعتبار فرهنگي ما محسوب مي‌شود. اين خانواده بر گردن فرهنگ و هنر ايران حق بزرگي دارند كه جزو خادمين نيكنام اين عرصه محسوب مي‌شوند.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.