دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

[نویسندگان چه می‌کنند]

 
{ شناسه مقاله: 1775 }   { موضوع: کافه }   { بازدید: ۹۱۰ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

نامزدي احمدرضا احمدي

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان امسال احمدرضا احمدي را به عنوان نامزد دريافت جايزه جهاني آستريد ليندگرن در سال 2013 معرفي کرده است. جايزه آستريد ليندگرن، بزرگترين جايزه جهاني ادبيات کودک و نوجوان در سطح جهان است که دولت سوئد همه ساله آن را براي گراميداشت ياد اين نويسنده اهدا مي‌کند. در ايران نامزدها را کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، شوراي کتاب کودک و مرکز پژوهشي ادبيات کودک معرفي مي‌کنند. احمدرضا احمدي پيش از اين هم نامزد دريافت اين جايزه شده بود.

موحد و مستور در مسکو

ضياء موحد براي سخنراني درباره سعدي به مسکو رفت. مصطفي مستور هم به مسکو رفت تا از ترجمه روسي رمان «روي ماه خداوند را ببوس» خود رونمايي کند. اين رمان را آسيه عيسي بايوا ترجمه کرده و انتشارات بين‌المللي الهدي منتشر کرده است. به گزارش خبرگزاري مهر، مستور در اين جلسه سخنراني کرد و به بيان دغدغه‌هاي هستي‌شناسانه و فلسفي خود پرداخت و «روي ماه خداوند را ببوس» را حاصل کنکاش ديرين خود در مسأله خدا دانست.

بچه‌هاي ژيواگو

«بچه‌هاي ژيواگو» نوشته ولاديسلاو زوبوک درباره تأثير رمان «دکتر ژيواگو» بر بخشي از روشنفکران روسيه که بعدها در فروپاشي نظام بلشويکي اين کشور نقش جدي ايفا کردند، مجوز انتشار گرفته است. غلامحسين ميرزا صالح، مترجم اين کتاب به خبرگزاري مهر گفته است «در اين کتاب مشخص مي‌شود که روشنفکران و اهل کتاب و ادبيات در روسيه مجري اصلي اين تحول بزرگ بوده‌اند. زماني که «دکتر ژيواگو» اثر معروف بوريس پاسترناک درباره داستان انقلاب اکتبر منتشر شد، مطالعه آن تحولي اساسي در طبقه روشنفکر اين کشور به وجود آورد و کساني که آن را خوانده بودند، چشم و گوش‌شان باز شد و به همين خاطر زوبوک از آنها به نام «بچه‌هاي ژيواگو» ياد مي‌کند که در واقع گوياي وضعيت و تاثير متفکران روسيه در اين تحول اساسي است.» ناشر اين کتاب انتشارات معين است.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.