دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

[سخن‌های ماه]

 
{ شناسه مقاله: 1772 }   { موضوع: کافه }   { بازدید: ۱۷۲۹ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

بهمن دري، معاون فرهنگی وزیر ارشاد: «بيشتر آثار ارائه شده به اداره كتاب از سوي نشر چشمه، غيرقابل انتشار بوده و اين نشان از تكرار تخلف دارد. در چندين نوبت مسوول انتشارات را به ارشاد فراخوانديم و پس از ارائه توضيحات مبني بر غيرقابل انتشار بودن حدود 120 اثر از اين نشر، خواستيم كه در اين مورد توضيح دهد و مسوول نشر چشمه پس از شنيدن توضيحات، به تخلفات خود اقرار كرد... با اعلام تكرار تخلف به مسوولان اين نشر، متأسفانه نه تنها با كاهش آن روبه‌رو نبوديم بلكه تخلفات، ابعاد پيچيده‌تر و گسترده‌تري پيدا كرد. اين انتشارات در اقدامي ديگر، كتابي را به اداره كتاب ارشاد براي دريافت مجوز ارسال كرد كه علاوه بر نفي قيام كربلا به ساحت امام حسين (ع) و يارانش نيز تعرض كرده است و ما با مشاهده اين اثر، مسوول نشر چشمه را مطلع كرديم اما وي در كمال ناباوري گفت من اين اثر را نخوانده‌ام و از اين اثر كاملاً اظهار بي‌اطلاعي كرد. مگر مي‌شود ناشري كتابي به ارشاد بفرستد اما از اثر و محتواي آن بي‌اطلاع باشد؟»

حسن کيائيان، مدیر نشر چشمه: «از زمان ابلاغ شفاهي تعليق اين انتشارات (18/10/90) دو‌بار موفق به ديدار جناب آقاي دري شدم که در گفت‌و‌گوي نخست (28/11/90) ضمن شنيدن توضيحات ايشان درباره‌ي دلايل تعليق نشر‌چشمه، مواردي از مشکلات فرا ‌راه ناشران را در ارتباط با مميزي به اطلاع ايشان رساندم که اهم آن اين بود که اصلي‌ترين مشکل مميزي جاري و ساري در آن وزارتخانه ساختاري است و درصدي هم معلول تفاوتي است که در بضاعت ادبي بررسان محترم وجود دارد... ايشان گفته‌اند که حجم زيادي از کتاب‌هاي نشرچشمه غير‌مجاز اعلام شده است. در حالي‌که براساس آمار موجود طي دو سال گذشته کمتر از بيست درصد کتاب‌هاي ارائه‌ شده توسط اين انتشاراتي جهت بررسي از سوي اداره‌ي کتاب غير‌مجاز اعلام شده است و اين با توجه به سخت‌گيري‌هاي بعضاً غيرمتعارفي است که در مورد نشرچشمه در سال‌هاي اخير اعمال شده. مي‌توانيم نام کتاب‌هايي را ببريم که جهت بررسي از سوي ما به ارشاد ارائه شده و چاپ آنها غير‌مجاز اعلام شده و ترجمه يا ترجمه‌هاي ديگري از آن بدون کوچک‌ترين اصلاحاتي منتشر شده است.»

قادر آشنا، مديرکل هنرهاي نمايشي: بودجه کل تئاتر تنها براي ساخت دو کيلومتر جاده کوهستاني کفاف مي‌دهد و اين نشان دهنده آن است که بودجه تئاتر چقدر ناچيز است. حال از اين 18 ميليارد تنها سه ميليارد تومان اختصاص به اجراي عمومي آثار دارد. مجلس بايد به مدد تئاتر بيايد تا بودجه افزايش پيدا کند. تئاتر ما در کشور صد در صد وابسته به دولت است. بايد گروه‌ها به سمت تأمين هزينه‌هاي خود از گيشه حرکت کنند. معتقدم مرکز بايد حمايت خود را داشته باشد اما اصل کار دست هنرمندان است. براي حرکت به سمت خصوصي‌سازي بايد متن خوب انتخاب شود. شوراي حمايت بايد به لحاظ حمايت مالي ورود داشته باشد و نظارت بر محتوا وظيفه شوراي نظارت و ارزشيابي است. اساساً نبايد شوراي حمايت ورود به عرصه محتوايي کار داشته باشد.

ايرج اسکندري، هنرمند: شوراي خريد آثار هنري با احکامي از سوي محمود شالويي، مديرکل سابق مرکز هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي حدود دو سال بود که فعاليت خود را در جهت خريد ‌آثار هنري و تحويل آن به گنجينه مرکز تجسمي انجام مي‌داد. اين شورا يکسال به صورت نيمه تعطيل درآمده بود ولي با توجه به ابلاغ مصوبه خريد آثار هنري دوباره اين شورا فعاليت خود را از سر گرفته است. براساس آئين‌نامه شورا، احکام افراد آن دوساله است. احکام ما توسط محمدحسين ايماني خوشخو؛ معاون سابق امور هنري وزارت ارشاد امضاء شده است. ما براي دريافت احکام جديد به حضور آقاي شاه‌آبادي رفتيم که ايشان چهار نفر ديگر، يک گالري‌دار، يک عکاس، يک نگارگر و يک هنرمند متخصص در ‌نقاشي‌خط را نيز به شورا اضافه کرد. پس از تغيير مديريت‌هاي صورت گرفته، اعضاي شوراي خريد هم ديگر فعاليت خود را ادامه ندادند.

سيروان خسروي، خواننده: آنچه براي من پيش آمده، پله‌پله بوده است. فکر مي‌کنم 5 سال است که به عنوان تنظيم‌کننده در اين جايگاه هستم. به عنوان خواننده هم اولين آلبومم سال 1384 منتشر شده و آلبوم بعدي هم حدوداً 4 سال پس از آن. مدت زيادي است که من مشغول کار هستم. فاصله‌ي بين آلبوم‌هايم هم کم نبوده که بگوييم همينجوري براي رفع تکليف کاري کرده باشم. بنابراين اگر هم اتفاقي افتاده، خودم تصور نمي‌کنم که تب باشد، البته آنقدر هم داغ نيست که اسمش را تب بگذاريم!

محمدحسين صفارهرندي، وزیر سابق ارشاد اسلامی: خانم ميلاني در سخنان خود به گذشته اشاره کرد و تلاش داشت که رگ عاطفي ما را يک جور تحريک کند، خانم ميلاني در همان دانشگاهي درس خوانده است که من، آقاي احمدي‌نژاد و ثمره درس خوانده‌ايم، دانشگاه علم و صنعت. ايشان گويي هم‌دوره‌ي آقاي ثمره هاشمي بوده است، من به ايشان گفتم که اين حرف‌ها مطرح نيست و تشخيص داده شده است که فيلم شما [تسويه حساب] مخالف فضاي عمومي جامعه و مضر بر فضاي فرهنگي است و نبايد اکران شود و در اين زمينه هر چه حرف بزنيم به نتيجه نمي‌رسيم... من حتي به ايشان گفتم که ما حاضريم به شما وام بدهيم که شما بتوانيد بخشي از بدهي خود را تسويه کنيد و به ايشان تاکيد کردم که بدانيد که ما نيامده‌ايم که مانع در راه کار کردن هنرمندان ايجاد کنيم، ايشان تشکر کردند و رفتند و بعد از آن فيلم «سوپراستار» را ساختند. وقتي فيلم در شرف گرفتن مجوز براي اکران بود، نماينده‌ي من در شوراي اکران که يک فرد حزب‌اللهي بود آمد و به من گفت خانم ميلاني يک فيلم بسيار خوب ساخته است و خودم نيز بعد اين فيلم را ديدم. البته از نظر شکلي و ظاهري به فيلم اشکالاتي داشتم همان‌ چيزي که بچه‌هاي حزب‌اللهي وقتي فيلم را ديدند گفتند که مثلا وضع حجاب‌ها شلخته است.

جمال شورجه، کارگردان سینما: پروانه‌ي ساخت و پروانه‌ي نمايش فيلم‌ها را وزارت ارشاد صادر مي‌کند. هيچ نهاد و ارگان ديگري نمي‌تواند در اين حوزه ورود پيدا کند. اگر قرار باشد تمامي فيلم‌ها با ديدگاه‌هاي همه مديران کشور همسو باشد که سنگ روي سنگ بند نمي‌شود. بنابراين همه نهادها بايد خودشان را با مرجع قانوني تنظيم کنند. نهادهاي معترض به اکران بعضي از فيلم‌ها مي‌توانند بدون جهت‌گيري سياسي و بدون حب و بغض در فضاي تعاملي مشکلاتشان را با برخي فيلم‌ها حل کنند اما حق ندارند اقدام خودسرانه‌اي کنند.

محمدرضا عباسيان، مدیرعامل موسسه رسانه‌های تصویری: قطعاً اگر فيلم (قلاده‌هاي طلا) از نظر ساختاري و مضموني مورد تأييد ما نبود مشارکتي شکل نمي‌گرفت، اما آقاي شمقدري فيلمنامه را از قبل خوانده بودند و از سوي ديگر به آقاي طالبي نيز به عنوان فردي معتقد به نظام اعتماد کامل داشتند و به دليل همين موارد وظيفه خودمان دانستيم تا در شرايط سخت از اين پروژه حمايت کنيم، اما قضيه مهم اين است الان که مشکلات اين پروژه حل شده هيچ کدام از مسوولين قصد ندارند با «قلاده‌هاي طلا» عکس يادگاري بگيرند

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.