دوره جدید / شماره ۱۳ / شماره پیاپی ۱۳ / تیر ۱۳۹۱
۱۳

[حاشیه‌‌های ماه]

 
{ شناسه مقاله: 1771 }   { موضوع: کافه }   { بازدید: ۱۷۷۲ }

شماره ۱۳، تیر ۱۳۹۱

ممنوعيت مثنوي‌خواني

در ماه گذشته يکي از روزنامه‌هاي ايران اعلام کرد خواندن مثنوي در ترکيه مدتي قدغن شده و هرکس مثنوي در دست داشته باشد بيشتر از 7ماه برايش زندان مي‌برند. به گزارش خبرگزاري مهر، توفيق سبحاني از اينکه اين روزنامه مدعي شده خواندن مثنوي در ترکيه قدغن است و به همراه داشتن اين کتاب هفت ماه زندان را براي صاحب‌اش در پي دارد ابراز تأسف و اين موضوع را به کلي در کرد. او گفت «متأسفانه اين خبر در يک روزنامه معتبر کشورمان منتشر شده بود و به دليل اينکه بارها در اينترنت هم نقل قول شده بود بازتاب زياد و بدي در ترکيه هم داشت و از جمله آن اينکه چند تن از مولوي پژوهان برجسته اين کشور به من گفتند که چرا شما اينگونه درباره مولوي و کتاب مهم او مثنوي فکر مي‌کنيد؟»

مارکز آلزايمر گرفت

رسانه‌هاي غربي اخيرا سلامت گابريل گارسيا مارکز نويسنده برنده جايزه نوبل از کلمبيا را زير سوال برده‌اند. ال پاريس نوشته است اين نويسنده از بيماري آلزايمر در رنج است و ديگر از روي صداي افراد نمي‌تواند به هويت آنها پي ببرد. در عين حال آپوليوس پيلينيو مندوسا يکي از دوستان نزديک مارکز گفته است او ديگر دوستانش را تشخيص نمي‌دهد. به گفته او، مارکز چيزهايي را که درباره مسايل بديهي است فراموش مي‌کند و آن وقت به جاي آن چيزهايي را که به 30 يا 40 سال پيش باز مي‌گردد به خاطر دارد. او همچنين گفت يكي از پسرهاي مارکز به او گفته است که اين نويسنده نمي‌تواند با شنيدن صداي افراد متوجه شود که با چه کسي در حال صحبت کردن است. در سال‌هاي اخير گارسيا مارکز با بيماري سرطان هم درگير بوده است. ماه گذشته نيز يک صفحه‌ي منتسب به امبرتو اکو در توئيتر خبر درگذشت مارکز را منتشر کرده بود که حاشيه‌هاي زيادي به همراه داشت

حضور فعال گشت ارشاد در کنسرت‌هاي پاپ

هنوز چند روزي از نشست خبري سردار کارگر و تعطيلي جشنواره غذا نگذشته بود که موج برخورد مأموران نيروي انتظامي با تماشاچيان يک کنسرت موسيقي پاپ، سراسر شهر را فرا گرفت. سردار در آن نشست گفته بود که با برنامه‌هاي فرهنگي- هنري که بر طبق موازين اجرا نشوند، همانند جشنواره غذا برخورد خواهد شد. گذشت بيش از چند روز لازم نبود تا ثابت شود کساني که گمان مي‌کردند سخنان سردار کارگر، برخورد عملي در پي ندارد، در اشتباه‌اند. مردمي که به تماشاي کنسرت مازيار فلاحي (خواننده پاپ) رفته بودند، به محض خروج از آسانسور و ورود به محوطه برج ميلاد، با خيل مأموران پليس و وَن‌هاي معروف‌شان مواجه شدند که اگرچه ديدن‌شان در سطح شهر، ديگر عادي شده، اما حضور قاطع‌شان در چنين کنسرت‌هايي به اين شکل سابقه نداشته است. حتي کساني که در سال‌هاي ابتدايي دهه هشتاد، خاطره کنسرت‌هاي سالن ميلاد نمايشگاه، ممانعت از حضور بانوان بدحجاب و جوراب‌هاي زنانه‌اي که کنار ورودي مجموعه به اين قبيل خانم‌ها فروخته مي‌شد تا بپوشند را در ياد دارند، مي‌دانند که برخورد اين بار نيروي انتظامي، خاستگاه و کيفيت ديگري داشت. در اين ميان، مشکل برخي با تذکر حل مي‌شد، عده‌اي ديگر به داخل وَن‌ها ارشاد مي‌شدند و پس از گرفتن تعهدنامه کتبي و آوردن لباس مناسب توسط خانواده‌شان (يا پوشيدن چادرهاي تهيه‌شده براي همين کار) با ساعتي تأخير آزاد مي‌شدند و البته بودند کساني که کارشان بيخ پيدا کرد و به دايره مبارزه با مفاسد اجتماعي وزرا منتقل شدند.

اما چيزي که بيش از همه خبرساز شد، حضور يکي از ستارگان مطرح سينما و تلويزيون در ميان اين افراد بود که ظاهراً در مقابل اين ارشادها از خودش نرمش نشان نداده بود و تيتر رسانه‌هاي روز بعد را تسخير کرد. تهيه‌کننده کنسرت نيز سعي کرد براي جبران خاطره بدي که در ذهن اين دسته از مخاطبان برنامه‌شان شکل گرفته، آنها را در سانس بعدي کنسرت، پذيرا شود. نظير همين اتفاق در کنسرت چند روز بعد رضا يزداني در برج ميلاد نيز تکرار شد. با اين تفاوت که از روز دوم کنسرت فلاحي تا روز اجراي يزداني، اس‌ام‌اس‌هايي از شماره‌هاي ناشناس براي مردم فرستاده مي‌شد که «در روز کنسرت... در برج ميلاد با بانوان بدحجاب برخورد خواهد شد.» اگرچه خيلي‌ها اين پيامک‌ها را از سوي نيروي انتظامي پنداشتند، اما در حقيقت، اين راهکار برگزارکننده‌هاي کنسرت‌ها بود براي جلوگيري از تکرار اتفاقات روز اول. هرچند که باز هم داستان روز اول تکرار شد.

دعواهای خانه سینما

با اينکه خانه سينما در دعواي حقوقي با وزارت ارشاد از ديوان عدالت اداري به نفع خود حکم گرفت اما مسوولان وزارت ارشاد نتوانستند اين حکم را تحمل کنند و هنوز يک هفته از اعلام رسمي حکم ديوان عدالت اداري نگذشته بود که از روش ديگري براي تعطيلي اين نهاد صنفي استفاده کردند.

تنها تفاوت حکم وزارت ارشاد براي بستن خانه سينما با دفعه قبل اين بود که اين بار مديران وزارت ارشاد و زيرمجموعه آن يعني هيات رسيدگي به امور مراکز فرهنگي وزارت ارشاد در حکم از واژه تعطيلي دايم به جاي انحلال استفاده کرده بودند چراکه با شکايت خانه سينما در ديوان عدالت اداري مديران وزارت ارشاد فهميدند که يک نهاد حقوقي که خود را به ثبت رسانده و از سال‌ها قبل از وزارت ارشاد بودجه مي‌گرفته و نماينندگان آن در شوراي صنفي نمايش هم حضور داشتند را نمي‌توان به همين راحتي منحل کرد و بايد براي انحلال آن از قوه قضاييه حکم گرفت.

از بعد از اعلام حکم ديوان عدالت اداري مسوولان وزارت ارشاد مدام در صحبت‌هاي خود به اين نکته اشاره مي‌کردند که از نظر آنان خانه سينما تعطيل است. وزير ارشاد هم اعلام کرد که مديران زيرمجموعه‌اش با دقت بيشتري در حال پيگيري اين مسئله خواهند بود وبا برطرف کردن ايراد شکلي که به گفته او در حکم قبلي وجود داشت، دستور جديد تعطيلي خانه سينما را صادر خواهند کرد. بعد از اينکه جلسه هيات مديره و روساي صنوف خانه سينما به طور رسمي برگزار شد، هيات رسيدگي به امور مراکز فرهنگي وزارت ارشاد؛ به تعطيلي دائم خانه سينما راي داد و اين تشکل را فاقد هرگونه وجاهت قانوني دانست. فرداي اين روز به هيات مديره خانه سينما خبر داده شد که نمايندگان ارشاد حکم قضايي بستن خانه سينما را هم اخذ کردند و همين امروز براي انجام اين کار اقدام مي‌کنند. هيات مديره با شنيدن اين خبر تصميم گرفت فعاليت‌هاي خانه سينما را فعلا به تعليق درآورد و از طريق قانون حقوق خانه سينما را پيگيري کنند.

تبلیغات

 

 

برداشت معمول از مطالب فقط با ذکر منبع به صورت کامل یعنی با دکر عبارت «ماهنامه تجربه»، تاریخ و شماره مجله آزاد است. بازنشر کلی مطالب مجله به هر نحوی، اعم از چاپی، دیجیتالی یا مجازی ممنوع است.